הוספת מעליות


מעלית בהישג ידכם...

כידוע, בכל בית פרטי או משותף, מותרת התקנה של מעלית/מעלון חיצוני/פנימי וכל זאת ללא צורך באחוזי בניה בחלקה.

בעבר, היה נהוג להתקין מעליות חשמליות אשר היו מרעישות ונתונות לבעיות תפעול רבות (בלאי רב). כמו כן, מעליות אלו היו דורשות בניית חדר מכונות בקומת העמודים.

היום, המצב הוא שונה. כיום ישנם בשוק מעליות הידראוליות (בוכנה) אשר אינן מרעישות והבלאי שלהן קטן הרבה יותר. כמו כן, ישנן מעליות חשמליות מתקדמות הרבה יותר (MRL). יש להבהיר: ב- 2 סוגי המעליות הללו, אין צורך בבניית חדרי מכונות אלא ארון חשמל בלבד אשר מותקן על הקיר ובכך נחסך כסף ומקום רב.

יש להדגיש: לצורך התקנת מעלית ו/או מעלון, ישנו צורך בהוצאת רשיון בניה מהרשות והועדה המקומית. כמו כן, בבית משותף, דרושה הסכמה של 66% מדיירי המבנה.

עקב ייבוא באופן אישי של המעליות, לרוב מאיטליה וספרד, נכנסו הרבה חברות לשוק המעליות ועקב כך גם המחירים ירדו בהתאם, לדוגמא: מבנה מעלית חיצוני (פיר ותא מעלית) אשר בעבר עלה כ- 300,000 ₪ אפשרי להשיג היום בעלות של כ- 250,000 ₪. כמו כן, מעלית פנימית במבנה (פיר ותא מעלית) שבעבר עלו כ- 260,000 ₪ אפשרי להשיג היום במחירים הנעים בין: 230,000 – 210,000 ₪.

יש לציין כי עלות בניית מעלון, זולה יותר ומסתכמת במחיר שנע בין: 150,000 – 180,000 ₪, אך פתרון זה נועד בעיקר לאנשים מוגבלים ו/או לבתים פרטיים (דו / תלת קומתיים).

ישנם פתרונות רבים למי שמעוניין לבנות מעלית פנימית במבנה: ע"פ חוק תכנון ובניה, מותר להצר את מהלכי המדרגות והפודסטים עד ל - 80 ס"מ במידת הצורך (לאחר אישור הג"א, כיבוי אש ומהנדס הועדה המקומית) וע"י כך להרחיב את הפיר הנדרש להצבת המעלית. בנוסף, אפשרי לבנות את פיר המעלית מבטון, אך לרוב, בכדי לחסוך מקום ולקבל תא מרווח יותר, בונים את הקונסטרוקציה של הפיר מקורות פלדה (רלסים) ומחפים אותם בקירות גבס ו/או בזכוכיות. יש לציין כי פתרונות אלו תקפים גם למעלית חיצונית. כמו כן, גם למעליות חיצוניות ישנן הקלות רבות ברשויות ואפשרי כיום לבנות מעלית בחריגה מקווי הבניין המותרים במבנים אשר בנויים וקיימים מזה שנים.

חשוב להדגיש: מומלץ בחום להיפגש באופן ראשוני עם מתכנן (אדריכל/מהנדס) בכדי לקבל אפיון ראשוני להיתכנות מעלית במבנה לפני ש"רצים" לחברת מעליות כלשהי אשר תכבול אתכם בחוזה כזה או אחר ולאחר מכן תגלו כי אופן הצבת המעלית ו/או גודלה אינו לטעמכם.

כמו כן, מומלץ לשמוע מהמתכנן על דרך הקבלה של רשיון למעלית + העלויות הנילוות בכדי לא ליפול בפח ע"י חברת מעליות אשר אינה נוהגת בדרך כלל להכניס אתכם לפרטים, ואח"כ תגלו כי ישנם עוד הוצאות רבות אשר אינן חלות על חברת המעליות אלא עליכם.

דבר חשוב נוסף, כאשר הינכם סוגרים חוזה עם חברת המעליות אזי בדרך כלל החברה מכניסה בחוזה את עניין הוצאת רשיון הבנייה כחלק מהחוזה. מומלץ בחום לא לקבל סעיף זה ולבקש שיקזזו לכם את העלות הנילווית ולגשת למתכנן (משרד אדריכלות) אשר בדרך כלל יוציא לכם את רשיון הבניה ובמחיר אטרקטיבי הרבה יותר. כך תחסכו עוד קצת כסף.

בנוסף, גם בהגיעכם לקבלת הצעת מחיר למעלית כזאת או אחרת, מומלץ לבדוק עם 3 חברות מעליות לפחות וזאת מפני שהתחרות כיום גדולה מאוד ולאו דווקא החברה הותיקה והמוכרת היא הזולה והאמינה ביותר. ממש לא... ישנם כיום בשוק חברות קטנות יותר וזולות משמעותית מהחברות הותיקות ואמינות שבעתיים מהן... כך תחסכו בודאות המון כסף...

 

אז שיהיה בהצלחה....המעלית בהישג ידכם....

--------------------------------------------------------------------------------------------------

הכותב הוא בעלים של משרד לאדריכלות ובניה, ומתמחה בהוצאת רשיונות בניה.

 

 

 

 

תהליך העבודה

שלבי העבודה מול הלקוח
תאום פגישה במשרדי ג.מ. אדריכלות ובנוי עם פלג גרינברג.
סקירת דרישות הלקוח והמלצות המתכנן ושילוב אפקטיבי בין השניים.
הכנת סקיצות אדריכליות, עד להסכמה מלאה על התוכנית.
הכנת גרמושקה (סט תוכניות) לרשויות השונות עד לקבלת היתר בניה.
בקבלת היתר (רישיון) הבניה, ג.מ. אדריכלות ובינוי יערכו עבורכם
סט תוכניות לביצוע כולל תוכניות: הריסה, בניה וכו'.

בג.מ. אדריכליות ובינוי גם תהנו מפיקוח עליון על עבודות הבניה.

 

צור קשר

התקשרו עכשיו: 04-8730669